História

Úvod História

Duša našej kapely bola vdýchnutá na zem priamo do indiánskeho stanu teepee v mrazivom decembri v roku 1999...

v doline na čistinke pri Milošovskom rybníku postavili chalani indiánske tee-pee. Nebolo ľahké ho tam dostať, postaviť a prežiť v ňom niekoľko dní. Celá táto trampská akcia dostala názov Slzavá stopa.

 

Chalani si skrehnuté prsty rozohrievali tancom na strunách gitár. Jimmy a Istič sa natoľko ľudsky a hudobne zohrali, že keď krátko na to Jimmy dostal ponuku majiteľa country clubu na pravidelne hranie za honorár, prizval aj Ističa. Bolo to ich prvé angažmá.

 

V rokoch 2000 a 2001 začali vystupovať oficiálne v Country clube Čadca, ako duo TEE-PEE, kde hrali celoročne každý piatok aj sobotu. Jedno leto pôsobili v podniku Staré ihrisko v Turzovke a neskôr aj v Moto pube Harley v Čadci. Spomienka na trampskú akciu, ktorá bola zrodom tejto hudobnej formácie sa pretavila aj do demonahrávky s desiatimi piesňami pod názvom Slzavá stopa.

 

V roku 2005 sa začala formovať kapela, pretože k dvojici:

Milan Kratochvil „Jimmy“ – 6 str. akust. gitara, spev, autor hudby a textov (Čadca)

Peter Kováčik „Istič“- husle, gitara, vokály (Čadca)

pribudol Michal Honek „Cumak“ – elektrická basgitara.

 

V tejto zostave hrávali iba cover verzie už známych skladieb. Ešte v tom istom roku ho vystriedal hudobník, ktorý upevnil TEE-PEE:

Roman Čička „Speedy“ - el. basgitara (Čadca)

 

Nastala správna tvorivá atmosféra. Z TEE-PEE začali stúpať zvukové signály Jimovej vlastnej tvorby. Kapela svoje nástroje posilnila o bicie, za ktorými sa postupne vystriedali viacerí kamaráti. Prvým bubeníkom bol Jozef Kampf „Svedo ml., ktorého otec Jozef Kampf Svedo st. a zároveň ich veľmi dobrý priateľ im podal pomocnú ruku. Ako skúšobňu im ponúkol povalu svojho domu v obci Podvysoká. Zostava sa ustabilizovala na dlhší čas, keď sa za bubny posadil

Marián Dávid „Mayosh“ – bicie, rytmická zložka (Turzovka)

 

Štvorica týchto muzikantov tvorila jadro kapely TEE-PEE. Ako bubeník hosťoval aj Juraj Gerek a Juraj Vrubel zo Žiliny.

 

Naštartovaná festivalová púť


Na horných Kysuciach začala vznikať festivalová hudobná scéna žánrov tramp, folk, country. To bola veľká výhoda a zároveň výzva aj pre kapelu TEE-PEE, pretože už mali úspešne za sebou svoje priekopnícke roky. Začali prenikať na širšiu hudobnú scénu s vlastnou tvorbou a prejavom. V roku 2006 na prvom ročníku súťažnej prehliadky Turzovský vrabčiak si vyspievali Cenu primátora mesta Turzovka. To ich povzbudilo a stali sa účastníkmi tohto podujatia aj v rokoch 2007 a tiež 2008 - kedy zvíťazili a postúpili do finále Moravského vrabca do Karvinej. O rok na to, v roku 2009, takisto na vrabčiakovi nechýbali. Od roku 2005 sa Turzovka stala hlavným mestom našich žánrov (TFC) na Kysuciach, pretože tu vznikol aj reprezentatívny festival Drotária. Kapela TEE-PEE na ňom prezentovala svoju tvorbu v rokoch 2006, 2007, 2008, 2009. Z domácej kysuckej festivalovej scény sa od roku 2006 vybrali muzicírovať aj na celoslovenskú. Zúčastnili sa festivalu Porta – oblastného kola v Ružomberku na Country Ranči Černova. V roku 2007 už boli úspešnejší a z oblastného kola vo Zvolene postúpili do finále v Skalici. V tom istom roku sa stali objavom Strunobrania v Spišskej Novej Vsi. Na pozvanie kapely Slnovrat z Bardejova absolvovali dňa 1.12.2007 v Trebišove svoj prvý sólový koncert. Piesne predstavili poslucháčom aj v ďalších východniarskych mestách: Košice a Levoča. Rok 2008 bol vrcholom ich účinkovania na festivalovej scéne. Skúsili šťastie aj za hranicami vo finále konkurzu Záhrada v Kuřimi. Na domácej pôde to boli okrem už spomínaných festivalov aj Folkscéna v Bratislave, Country fest Skalité, Kremnická bašta v Kremnici, Hajduk fest Levoča, Festival na Lojzovom ranči – Oravský Biely Potok, Vrútocký kotlík vo Vrútkach. Absolvovali mnoho rôznych podujatí na Kysuciach, od rodnej Čadce, cez Vychylovku, Krásno nad Kysucou až na Horné Považie, kde koncertovali v Žiline, v Rajci a vo Vrútkach, kde mali spoločný koncert s kapelou Náhodní pocestní a švédom Larsom Wallinom.  

 

Takto charakterizuje svoju tvorbu autor textov a hudby - Jimmy:

 

V čase aktívnej činnosti kapely napísal: „Nemáme snahu hudbu kopírovať. Vždy ide o vlastné nápady a emócie. Záleží mi iba na tom, aby každá pieseň bola pravdivá a živá. Nemusí za každú cenu zabaviť, no nech je úprimná. Námety sú z každodenného života, motívy z ciest, prírody, túlania sa a samozrejme z lásky. To čo zložím, nie je finálne. Na skúškach sa nová pieseň okresáva. Každý priloží svoj tón a konečný výsledok je produktom nás všetkých“

 

Kapela utlmila svoju činnosť. Chalanov rozfúkal vietor do sveta a za starosťami života, ale vždy je tu nádej, pretože pri písaní tohto článku nám Jimmy prezradil: „Uvažujem, že keď raz začneme znovu hrať, nahráme skladby, ktoré mám v šuplíku, ale stoja za to. Rád by som rozdúchal pahrebu a priložil na oheň polienka aj s novými piesňami.